БОРОТЬБА ІЗ ШКІДНИКАМИ ЗЕРНОВИХ ЗАПАСІВ
ДЕРЖПРОДСПОЖИВСЛУЖБА ПОВІДОМЛЯЄ :
БОРОТЬБА ІЗ ШКІДНИКАМИ ЗЕРНОВИХ ЗАПАСІВ
Як відомо, хлібороби повинні не тільки виростити і зібрати врожай зернових культур, а ще й вміти правильно його зберегти, адже в Україні зареєстровано 116 видів комірних шкідників, які пошкоджують зерно і зернову продукцію під час зберігання. Щороку через них втрачається від 5-10 до 30% зібраного зерна, істотно знижуються харчові, фуражні та посівні якості. Найпоширеніші з них: комірний і рисовий довгоносики, малий борошняний і булавовусий хрущаки, суринамський та коротковусий рудий борошноїди, зерновий шашіль, гороховий зерноїд, південна комірна та млинова вогнівки, зернова міль, борошняний кліщ та інші .
Шкідники зернових запасів мають високу потенційну здатність до розмноження, тому за тривалого зберігання зернопродуктів та сприятливих для розвитку комах умов - їх кількість може різко зростати. У лабораторних умовах 2 пари жуків комірного і рисового довгоносиків в зерні пшениці за 9 місяців розвитку дають потомство, яке складає 6211 та 7978 особин.
Передусім, шкідники хлібних запасів небезпечні для насіння. Пшениця й кукурудза, пошкоджені комірним довгоносиком , втрачають схожість відповідно на 92 і 27 %,рисовим довгоносиком -75 і 61% , малим борошняним хрущаком -53 і 24% , суринамським борошноїдом-25 і 18 %.
Насіння гороху , квасолі , еспарцету , пошкоджене зерноїдами, втрачає схожість на 70 – 90 %. Згубна дія кліщів у насінні пшениці проявляється в зменшенні схожості на 6 – 19 %.
Живлячись зерном, шкідники забруднюють його екскрементами, шкірками від линянь, відмерлими особинами, трухою, павутинням. Зерно склеюється в грудки, ущільнюється, в ньому підвищуються температура й вологість. З пошкодженого зерна одержують неякісне, з погіршеними хлібопекарськими і смаковими якостями борошно. Пошкоджене зерно набагато швидше заселяють плісняві гриби, які синтезують отруйні для людей і тварин мікотоксини , виділяють токсичні та канцерогенні речовини.
Стратегія захисту зернових запасів від шкідливих організмів ґрунтується на особливостях їх розповсюдження, розмноження і шкідливості в залежності від умов ,способів і режимів зберігання зерна. Особливої уваги потребує підготовка приміщень до приймання зерна . Для цього слід повністю звільнити їх від продукції, що зберігалася. З метою ліквідації осередків шкідників і запобігання проникненню їх у незаселену продукцію слід ретельно очистити підлогу , стіни, опорні стовпи, балки, кути, пази, щілини, підпілля , зерноочисні машини, транспортні засоби, тару , інвентар від сміття, пилу ,зернового просипу . Приміщення складів провітрюють і просушують, обробляють розчином хлорного вапна .Ретельно очищають прискладську територію від зернових просипів , сміття, бур’янів та інших решток . Після санітарної очистки обробку незавантажених складів проводять вологим способом , використовуючи емульсії препаратів з діючою речовиною - піриміфос-метил , лямбда – цигалотрин , альфа-циперметрин та інші. Норма витрати робочої рідини 200мл/кв. м. За дезінсекції прискладської території витрату робочої рідини збільшують удвічі.
При роботі з пестицидами суворо дотримуйтесь правил техніки безпеки та особистої гігієни .
Провідний спеціаліст управління
фітосанітарної безпеки в Турійському районі Г.Беляновська
Коментарі:
Ваш коментар може бути першим :)